« Lipanj 2021 »

Zasadi stablo, ne budi panj!
Autor: Valentina Bartol, 4. 3. 2021.

U četvrtak, 4. ožujka 2021. godine, učenici OŠ Frane Petrića Cres, polaznici izvannastavne aktivnosti Ekogrupa, ravnatelj Josip Pope, koordinatorica Ekoškole pedagoginja Željka Matovinović, učiteljica i voditeljica Ekogrupe Valentina Bartol i učiteljica prirode Karla Glavočić te gradonačelnik grada Kristijan Jurjako i zamjenik Marin Gregorović sudjelovali su u Kampanji sadnje stabala u Hrvatskoj pod nazivom Tjedan kolektivne sadnje stabala u Hrvatskoj. Kampanja se odvija u cijeloj Hrvatskoj u organizaciji Udruge „Zasadi stablo, ne budi panj!“.

Prošlogodišnja građanska inicijativa „Dani kolektivne sadnje drveća“ pokrenuta je s idejom da svatko može zasaditi drvo i na taj način dati svoj doprinos u borbi protiv klimatskih promjena, ove godine se nastavlja u Tjednu kolektivne sadnje.
U listopadu 2019.zasađene su sadnice trešanja koje su bile početak mladog voćnjaka.
Ove godine školski voćnjak postao je bogatiji za dvije sadnice krušaka, tri sadnice trešnje i dvije sadnice žižula. Također proširili smo školski maslinik pa je obogaćen s dvije mlade sadnice maslina. Uz sadnice postavljene su interaktivne informativne ploče te skeniranje QR kodova na pločama možete saznati informacije o zasađenoj vrsti.
Udruga „Zasadi stablo, ne budi panj!“ već ima u potpunosti osposobljenu digitalnu kartografsku vizualizaciju svih zasađenih lokaliteta, sa mogućnošću unosa popratnih informacija, a izrađenu u suradnji s CROGIS – om.
Na sljedećoj poveznici koja prikazuje digitalnu kartografsku vizualizaciju https://panj.crogis.hr?lat=44.9620689262756&lng=14.412901639807389&zoom=18
možete vidjeti i područje oko naše škole koje je zasađeno tijekom akcija prošle i ove godine.
Dio sadnica koje su posađene donacija su Grada Cresa te mu ovim putem zahvaljujemo, a dio sadnica je kupila OŠ F.Petrića Cres.
Kolektivna sadnja drveća traje cijeli tjedan no pozivamo vas da se priključite ovoj kamapnji i u bilo kojem narednom tjednu u svome dvorištu zasadite drvo koje će vas podsjećati na nešto što ste svojim rukama zasadili.

Valentina Bartol, mag.educ.biol.et.chem.