3.a razred osvojio 1. mjesto na Prometnoj učilici

Autor: Ljiljana Holik, 27. 3. 2020.

Učenici 3.a razreda su ove 2019./2020. školske godine osvojili 1. mjesto na 11. Državnom natjecanju u Poznavanju prometnih propisa. Natjecanju je pristupilo 214 osnovnih škola, 816 razreda i 260 učenika iz trećih razreda u Hrvatskoj.

Sve PPT, vježbe i ispiti se rješavaju online. Učenici su tijekom listopada sve rješavali u informatičkoj učionici, a kasnije je svatko odrađivao ispite prema zadanom rasporedu kod kuće.

Osim što na Prometnoj Učilici osnovnoškolci mogu igrati se, učiti i ponavljati znanje o prometnim propisima, jedan od razloga njenog sve češćeg korištenja je i veliko državno natjecanje osnovnoškolaca u poznavanju prometnih propisa. Natjecanje se održava svake školske godine, od 2009., obično od početka listopada do kraja studenoga, Natjecati se, pokazati svoje znanje u poznavanju prometa i osvojiti vrijedne nagrade za sebe, svoj razred i školu mogu svi učenici osnovnih škola u Hrvatskoj.

Natjecanje se provodi u sklopu preventivnog područja djelovanja Nacionalnog programa "Promjena ponašanja sudionika u prometu", segment "Edukacija u području sigurnosti prometa", s ciljem poboljšanja ukupnog stanja sigurnosti cestovnog prometa i smanjenje broja stradavanja djece u prometu. Cilj natjecanja je podizanje razine prometne kulture već od najranije dobi, počevši kontinuiranim obrazovanjem djece zabavnim sadržajima primjerenim njihovom uzrastu.

Na natjecanju se vrednuje sveukupna aktivnost na Prometnoj Učilici te rezultati na ispitima koje zadaje Ministarstvo unutarnjih poslova za cijelu državu sukladno pravilima natjecanja

Natjecanje u poznavanju prometnih propisa organizira i provodi Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta, CARNet-om i Moj Telekom d.o.o. (nositelj prava za Prometnu Učilicu).

Poučni sadržaji i zadaci za vježbanje

Učenik može svaku vježbu i poučni sadržaj pokretati koliko god puta želi. Učenik može rješavati sve vježbe na Prometnoj Učilici, ali u natjecanju mu se vrednuju samo vježbe za razred koji pohađa.

Nastavne teme koje se boduju
1. do 4. razred - 37 poučnih sadržaja i vježbi
Kretanje pješaka u prometu,
Opasnosti od kretanja i igranja uz željezničku prugu,
Djeca u javnom prijevozu i školskim autobusima

Ispiti za učenike

Prolazan ispit - Ispit se smatra prolaznim (položenim) kada je učenik rješavajući ga prikupio 600 ili više bodova. U izračun svih bododva (bodova učenika, razreda ili škole), ulaze samo bodovi iz prolaznih ispita. Ministarstvo unutarnjih poslova u natjecanju zadaje ukupno 14 ispita, od kojih se vrednuju samo 4 ispita s najboljim rezultatima.

Bodovi učenika predstavljaju prosjek bodova iz 4 najbolja prolazna ispita. Pojedini ispit može se pokrenuti samo jednom i to isključivo u terminu održavanja tog ispita. Nema ponavljanja ispita. Učenik može rješavati svaki od 14 ispita i tako popraviti svoj prosjek ili nadoknaditi propušteni ispit.

Za rješavanje ispita učenici na raspolaganju ukupno imaju 15 minuta (900 sekundi), a vrijeme se mjeri od pokretanja prvog pitanja. Pravo pristupa ispitu je iskorišteno čim je isti pokrenut, bez obzira na rezultat i ishod. U slučaju da se ispit iz nekog razloga ne održi, da se prekine i sl. održat će se u rezervnom terminu.

Ispit se sastoji od 15 pitanja, od čega je trinaest pitanja formom i sadržajem isto kao i pitanja na vježbama, četrnaesto je pitanje s videom, a petnaesto pitanje u formi memory igre. Pitanja s videom rješavaju se na način da se nakon pregleda videa (npr. neke prometne situacije) odabere točan odgovor (video je moguće pregledati više puta). U svima poznatom memoriju otvaranjem po dva polja potrebno je upariti prometne znakove s njihovim značenjem ili s istovjetnim znakom.

Natjecanje traje od 1. listopada (od 12:00 sati) do 31. prosinca 2019. (do 24:00 sati).

Pojedinačne nagrade:

2. mjesto: Lucija Toić je osvojila Slackline set

3. mjesto Tomislav Tomaš je osvojio Gaming slušalice

4. i 5. mjesto Vita Filipas i Mirjam Kruljac su osvojile Eksternu  baterij za mobitel

Nagrada za najbolji razred

3. a razred dobiva jedan jednodnevni izlet po izboru u dogovoru s roditeljima i organizatorom.

Nagrada za voditelja najuspješnijeg razreda

Voditelj najuspješnijeg nagrađenog razreda na natjecanju za nagradu dobiva laptop.