Robotičke radionice u našoj školi

Autor: Ljiljana Holik, 14. 4. 2022.

Robotičke radionice za sve uzraste naše škole održane su 7.4.2022. godine. Voditelj je bio Loris Rašpolić, mag. educ. math. et inf., koordinator obrazovnih programa iz Centra tehničke kulture Rijeka.

Plan radionica:

Robotika za najmlađe (Cubetto) – radionica traje 1 školski sat (do 8 učenika)  za učenike 1. i 2. razreda. Radionicu održava Loris Rašpolić.

Radionica maketarstva -  radionica traje 1 školski sat (do 10 učenika) za učenike 3. i 4. i 5. razreda. Radionicu održava Tonko Bošković.

Radionica robotike – radionica traje 2 školska sata u informatičkoj učionici (do 15 polaznika) - 6. razredi. Radionicu održava Ivan Periša.

3D modeliranje -  radionica traje 2 školska sata i voditelj donosi 8 laptopa -  (do 8 učenika)  za učenike 7. i 8. razreda. Za radionicu 3D modeliranje je potrebna učionica sa interaktivnom pločom i projektorom. Radionicu održava Karolina Badurina.

Unašoj školi se pojavio veliki interes učenika za robotičke radionice, tako da su predavači došli puno ranije od dogovorenoga da bi odradili sve radionice.

Prvo su održane tri radionice Cubetto: u 10 sati u 1.a sa 13 učenika, zatim u 11 sati u 1.b sa 14 učenika i u 2.a sa 16 učenika. Djeca su bila vrlo zainteresirana u radionicama Cubetta i jako im se dopao robot kojega su morali pokretati uz pomoć naredbi da bi robot stigao do određenog cilja. Učenici su bili toliko zainteresirani da su radionice po njima jako kratko trajale. Oni su se željeli još igrati. Sama igra s robotom Cubetto zahtijevala je logičko razmišljanje što su učenici dosta brzo usvojili.

Zbog velikog interesa učenika za Cubetto ravnatelj Josip Pope je naručio kod predavača jedan Cubetto za učenike kojeg će učenici koristiti na satima Informatike.

Za radionicu maketarstva je bio najveći interes gdje se prijavilo: 3.razred 10 učenika, 4.a 8 učenika, 4.b 10 učenika i i 5. razred 24 učenika. Zbog velikog interesa, učenici su podijeljeni u dvije skupine i uspješno odradili radionicu nakon koje je svaki učenik izašao sa svojom maketom broda koju je sam odradio. Najveće zadovoljstvo učenika je bilo to što je svatko dobio svoje dijelove za maketu broda i imao cilj sastaviti maketu broda prema zadanom planu. Učenici 3. i 4. razreda su imali jednostavniju maketu broda, za razliku od učenika 5. razreda koji su imali složiti malo zahtjevniju maketu broda.

Za radionicu Robotike – programiranje na microbit-u se prijavilo 25 učenika iz 6.razreda. Radionica je održana u informatičkoj učionici gdje je svaki učenik imao svoj kompijutor i microbit na kojemu je programirao uz stručno vodstvo predavača koji je uz pomoć interaktivne ploče postepeno objašnjavao programiranje na microbit-u. Pred kraj radionice su se svi učenici umrežili i odigrali igricu koja je rangirala uspješnost učenika i proglašen je pobjednik. Učenici su bili vrlo zainteresirani i jako zadovoljni nakon radionice.

Za radionicu 3D modeliranje prijavilo se 19 učenika 7. i 8. razreda. Svakog učenika je dočekao laptop i uz stručno vodstvo predavačice Karoline Badurina koja je upute davala preko interaktivne ploče. Učenici su usvojili način programiranja za 3D modeliranje. Na 3D radionici učenici su izradili modele privjesaka sa imenom i model jednostavnog mača. Time su stekli znanje kako modificiranjem i kombiniranjem jednostavnih geometrijskih tijela mogu dobiti zanimljive 3D oblike. Učenici su vrijedno radili i brzo usvajali sadržaje.

Sve radionice su završile oko 14 sati nakon čega se vidjelo zadovoljstvo učenika i mnogima je bilo žao da nisu mogli ići i na druge radionice. Međutim, predavači su morali napustiti otok Cres zbog svojih radnih obveza, ali se nadam da će se radionice ponoviti i da će učenici moći ići i na ostale radionice.

Nakon svih vrlo uspješno odrađenih radionica profesorica informatike Kristina Negovetić, predavači: Loris Rašpolić, Tonko Bošković, Ivan Periša, Karlina Badurina i ja Ljiljana Holik, organizator radionica u našoj školi smo sumirali utiske uspješno odrađenih radionica uz ručak gdje nam se na vrlo ugodnom druženju pridružio ravnatelj Josip Pope.

Dogovorili smo i daljnju dobru suradnju kao i do sada. Učenici naše škole pozvani su na Makers kamp koji se održava od 19. 4. do 22.4.2022. godine u CTK Rijeka gdje učenici imaju smještaj, hranu i radionice o trošku CTK Rijeka.

Slike pogledajte u galeriji.